czwartek, 17 lipca 2014

Banki będą musiały otworzyć dostęp do kont

TPP i TPA. Zapamiętajcie dobrze te skróty, bo wkrótce może zrobić się o nich głośno tak samo, jak swego czasu o interchange. To dwie regulacje, które Komisja Europejska planuje wprowadzić do dyrektywy PSD II. Prace nad nią trwają i jeszcze nieprędko się zakończą. Ale już dziś widać, że PSD II przynieść może prawdziwą rewolucję na rynku usług płatniczych i nie tylko. Banki i nadzór będą musiały się z nią zmierzyć. A że nie będzie to łatwe dowodzić może ostatnie ostrzeżenie opublikowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, a dotyczące udostępniania loginów i haseł do rachunków innym bankom. 

KNF w swoim piśmie sprzeciwia się działaniom niektórych banków, które w celu zbadania historii finansowej klientów proszą ich o udostępnienie loginów i haseł do rachunków w innych bankach. Usługi oparte o taką procedurę oferują m.in. mBank, Alior czy Idea Bank. Zdaniem KNF to sprzeczne z regulaminami, a w razie jakichkolwiek problemów uniemożliwić może dochodzenie praw w procesie reklamacji. Warto w tym miejscu przypomnieć, że kilka miesięcy temu KNF ostrzegała również przed udostępnieniem danych logowania do rachunku podmiotom innym niż banki. Chodzi np. o firmę Sofort, która oferuje szybkie przelewy internetowe.

Działania KNF popierają przede wszystkim duże banki, które w wyniku piętnowanego przez nadzór procederu tracą klientów na rzecz bardzo aktywnych, mniejszych graczy. Do stanowiska KNF przychyla się również Związek Banków Polskich, w którym duże instytucje mają zdaje się głos decydujący. 

A eksperci? Ci są podzieleni bo z jednej strony widzą zalety otwarcia rynku bankowego na konkurencję, ale z drugiej obawiają się, że może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa środków na rachunkach. Tak czy siak jedno jest pewne: potrzebne jest lepsze rozwiązanie, niż ostrzeżenie, by z nowych usług nie korzystać. Jeżeli nie zostanie wypracowane przez polski rynek, pomoże nam w tym Komisja Europejska. Wspomniane przeze mnie na początku wpisu regulacje TPP i TPA mają dotyczyć właśnie udostępniania historii rachunku oraz inicjowania transakcji przez podmioty trzecie.


2 komentarze:

valdek pisze...

mógł byś jakoś szerzej opisać te procesy TPA i TPP bo nie zrozumiałem dokładnie o co chodzi.

Unknown pisze...

Nie jest łatwo napisać mi dużo więcej, dlatego, że to dopiero projekt. Jak będzie wyglądać w praktyce nie wiadomo. Intencją KE jest, by ustalić zasady, na jakich podmioty trzecie miałyby dostęp do historii rachunku oraz możliwości inicjowania transakcji. Oczywiście za zgodą użytkownika konta.