piątek, 11 lipca 2014

Szykuje się kolejna batalia o interchange

Tym razem na arenie europejskiej. Wszystko za sprawą Prezydencji Włoskiej, która ma swoje, dość kontrowersyjne propozycje w sprawie regulacji opłat na rynku kart. Przewracają one do góry nogami projekt rozporządzenia w tej sprawie, przyjęty przez Parlament Europejski poprzedniej kadencji. Włoskie pomysły mają być w najbliższym czasie przedmiotem prac w grupach eksperckich Rady Unii Europejskiej. 

 
Czego chcą Włosi? Przede wszystkim zastąpienia maksymalnej stawki interchange mechanizmem średniej ważonej, co oznaczałoby, że dla części kart prowizja ta mogłaby wynosić więcej, niż proponowany dotąd limit 0,2 proc. dla kart debetowych i 0,3 proc. dla kredytówek. Drugi pomysł to wyłączenie spod limitu interchange kart biznesowych oraz systemów trójstronnych, takich jak American Express czy Dinners Club. Wreszcie ostatnia propozycja zakłada wprowadzenie zasady honorowania wszystkich kart, z wyłączeniem jedynie kart biznesowych. To oznaczałoby, że sklep akceptujący karty nie mógłby odmówić przyjęcia płatności kredytówką, która obciążona jest wyższym kosztem obsługi.

Trudno powiedzieć, skąd nagle takie zainteresowanie Prezydencji Włoskiej tematem interchange. Może to tylko przejaw ambicji i chęć pokazania aktywności na wszystkich polach, na których aktualnie toczą się jakieś prace legislacyjne? Mi jednak włoskie pomysły w tej sprawie przypominają propozycje przeciwników regulacji interchange, podnoszone podczas debaty w Polsce. Zresztą nie trudno zauważyć, że są one korzystne dla organizacji płatniczych oraz banków – wydawców kart. Wygląda więc na to, że włoskie pomysły to ostatnia próba obrony podmiotów, które na regulacji rynku kart stracą najwięcej.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Unia powinna zalatwic akceptacje wszystkich kart, jezeli dany sklep przyjmuje karty. Nagminne jest w Niemczech, ze w tanich sklepach (Lidl, Aldi, itd) akceptuja tylko karty wydane przez ich banki w swoim systemie EC.

Anonimowy pisze...

Lidl, Aldi, Netto Maken-Discount i kilka innych sieci w Niemczech akceptują polskie karty w systemie Maestro (ale MasterCard już nie!).