sobota, 19 października 2013

Paytrade wciąż działa

Jakiś czas temu opisałem na blogu i w DGP przypadek firmy Paytrade. Możecie przypomnieć sobie o tym tutaj:


Swoją działalność firma reklamowała, jako cudowny sposób na zarabianie pieniędzy, wymyślony przez szwajcarskich matematyków. Na pierwszych chętnych, którzy zaangażowaliby się w ten biznes, czekać miały służbowe Porsche Cayenne. Już samo to sugerowało, że biznes jest co najmniej dziwaczny i ma nierealne założenia.

Na czym polegał? W wielkim skrócie: Paytrade werbowała osoby zainteresowane zakupem długoletnich polis kapitałowych. Klienci, za pośrednictwem Paytrade, mieli nabywać ubezpieczenia w jednym z towarzystw, które wypłacało z tego tytułu prowizję. Pieniądze te miały być inwestowane, np. w farmy wiatrowe, a duża część zysków z tego tytułu miała trafiać do pierwotnego inwestora. Dodatkowo każdy, kto polecił inną osobę zdecydowaną wejść do systemu, miał dostawać część prowizji z polisy nowego członka. W rezultacie wszyscy mieli być szczęśliwi i zarobieni.

Niestety, szybko okazało się, że towarzystwa ubezpieczeniowe, z którymi miała ponoć współpracować Paytrade, zaprzeczyły, aby jakakolwiek współpraca wiązała je z tą firmą. Z kolei sama Paytrade wylądowała na liście ostrzegawczej, prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego, jako podmiot wykonujący działalność bankową bez wymaganych zezwoleń. Wydawać by się mogło, że biznes wkrótce zwinie skrzydła i szybko ślad po nim zagnie. Ale okazuje się, że nie, bo firma cały czas funkcjonuje.

Aby sprawdzić, na jakich zasadach, postanowiłem spotkać się z jej przedstawicielem. Okazuje się, że za siedzibę Paytrade robi wynajmowane w centrum Warszawy tzw. wirtualne biuro na godziny. Choć te informacje mogą być już nieaktualne, bo teraz na stronie internetowej firmy w danych na temat centrali pojawia się adres z Nowego Jorku. Obecnie firma nie zajmuje się już sprzedażą ubezpieczeń, tylko prowadzeniem systemu czy klubu, a więc grupy osób, która w zamian za pewne korzyści jest w stanie zapłacić określoną kwotę. Ta kwota to nawet kilkaset euro. A korzyści, o których mowa, to np. usługi kancelarii prawnej, pomagającej rozwikłać spory z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Część opłaty, wnoszonej przez osobę wstępującą do grupy, stanowi dochód osoby, która ją poleciła. I tak to ma się kręcić.

Dzisiaj zatem Paytrade to kolejny system marketingu wielopoziomowego tzw. MLM, jakich w sieci i w realu można znaleźć wiele. Niektóre z nich działają od lat, jak np. organizowany przez firmę Amway. Inne funkcjonują od niedawna, jak np. Lyoness. I często budzą kontrowersje a ludzie utożsamiają je z piramidami, co nie zawsze jest prawdą. Od piramidy finansowej systemy MLM różnią się tym, że jego uczestnik dostaje towar lub usługę w cenie odpowiadającej jego wartości, np. kosmetyki, na co w piramidzie liczyć nie można.

Pojawia się zatem podstawowe pytanie, czy usługi dostarczane członkom Paytrade są warte kilkaset euro. Mi wydaje się to co najmniej wątpliwe. Nie można też pominąć faktu, że firma wciąż znajduje się na liście ostrzeżeń KNF. Każdy, kto zastanawia się nad wejściem do tego systemu, powinien o tym pamiętać.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Nie pisz bzdur. Paytrade to klub inwestorski a nie firma MLM.
A jeśli chodzi o KNF to chyba bardziej w ramach sprzeciwu ich tam umieścili, bo firma nie wykonuje zadnych czynnosci bankowych a z tego tytułu są na liście. Klub ten umozliwia funkcjonowanie firmom na poziomie europejskim, dzieki optymalizacji ZUS dla firm, optymlizacjji podatkowej. Krótko mówiąc robi to co nasz rząd powinien robić, a jedynie stać go na podwyższenie Vatu!! Okradanie obywateli stopuje działalność tej firmy! i uszczuplenie portfeli z rządowej kasy złodziei. A mogą naskoczyc tej firmie, bo stoją za nią już 4 kancelarie prawne. Firma zarejestrowana w USA, więc Vatu złodziejskiego nie ma. Jedynie co moze rząd zrobić w ramach uciekających pieniedzy :) wpisac ich na liste ostrzezen. Umieszczenie firmy na liscie rowniez czeka na swoja sprawe. KNF odpowie za bezpodstawne umieszczenie tamtej firmy w dziale "brak zgody na wykonywanie czynnosci bankowych" Firma nie wykonuje takowych czynności dlatego też KNF mozliwe ze zostanie ukarany sądownie!

Anonimowy pisze...

Czy szanowny Autor raczył się zainteresować czym zajmuje się firma Paytrade przed napisaniem tego artykułu? Jakie polisy inwestycyjne?

"Pojawia się zatem podstawowe pytanie, czy usługi dostarczane członkom Paytrade są warte kilkaset euro. "
Czy Pan wie jakie to są usługi. W jaki sposób dokonał Pan wyceny którą podsumował słowami: "Mi wydaje się to co najmniej wątpliwe."

Anonimowy pisze...

Bardzo dobry,wyważony tekst;mam nadzieję,że wykorzystując google na propagandę paytrade wielu się nie nabierze;

Anonimowy pisze...

Facet najpierw poznaj potem oceniaj. Widać nie masz pojecia czym jest ten klub.