wtorek, 2 października 2012

PayTrade: kolejna piramida?

W sieci pojawiły się reklamy firmy PayTrade, która mami możliwością zarabiania nawet kilkudziesięciu procent zainwestowanej kwoty miesięcznie. Z założenia system jest dziecinnie prosty. Działa to tak. Inwestor, za pośrednictwem PayTrade, kupuje polisę kapitałową w jednym z normalnie działających towarzystw ubezpieczeniowych. To wypłaca PayTrade prowizję za pozyskanego klienta. Prowizja jest następnie inwestowana, a duża część zysków z tego tytułu wypłacana jest pierwotnemu inwestorowi. W efekcie wszyscy są szczęśliwi i zarobieni. Dodatkowo każdy kto poleci inną osobę zdecydowaną wejść do systemu, dostanie część prowizji z polisy tej nowej osoby. PayTrade na swojej stronie internetowej zachwala, że model został opracowany przez szwajcarskich matematyków, co ma gwarantować, że zarabia każdy i to dużo. Zastanawiam się, dlaczego matematycy ze Szwajcarii mają być lepsi od tych, np. z Laponii, ale to szczegół.
Pojawiają się jednak wątpliwości innego rodzaju. Po pierwsze firmy, których polisy miałyby być przez PayTrade sprzedawane, stanowczo zaprzeczają, jakoby z tym wynalazkiem miały cokolwiek wspólnego. Mowa tu przede wszystkim o dwóch ubezpieczycielach: Nordei i Compensie. Po drugie nie wiadomo w co pieniądze z prowizji miałyby być inwestowane. Na stronie PayTrade nie ma na ten temat mowy a na forach internetowych pojawiają się informacje, że spółka chce kupować farmy wiatrowe. Może pomysł nawet i ciekawy, ale z tego co się orientuję, to tego rodzaju inwestycja jest rozpisana na lata i pierwszych zysków nie należy spodziewać się zbyt prędko. PayTrade deklaruje zaś, że zarabianie zacznie się już wkrótce po wejściu do systemu. Wreszcie wszelkie wyliczenia odnośnie stóp zwrotu w systemie biorą pod uwagę kwotę inwestycji początkowej, czyli wspomniane ok. 6 tys. zł. Tymczasem by ubezpieczenie kontynuować, podobne kwoty trzeba wpłacać ubezpieczycielowi co roku, przez kolejne kilka lat. W przeciwnym razie ubezpieczenie przestaje działać a większość wpłaconych pieniędzy przepada.
Kolejna sprawa to firma, która za systemem stoi. Na stronie internetowej PayTrade nie ma żadnych informacji na temat zarządu spółki, doświadczeń czy posiadanego kapitału. W KRS firma o takiej nazwie nie istnieje. Jest za to spółka z ograniczoną odpowiedzialności o nazwie Investment Company and Partners. To ludzie z tej firmy zwracali się do Compensy z prośbą o możliwość sprzedawania ubezpieczeń tego towarzystwa w systemie PayTrade. Jak powiedział mi rzecznik Compensy pomysł wydał się jej prawnikom od razu podejrzany i dlatego do podpisania żadnej umowy dystrybucyjnej nie doszło.
Jak dla mnie sprawa szwindlem pachnie z daleka, zwłaszcza, że zainwestować trzeba całkiem niemałe pieniądze – w pierwszym roku ponad 6 tys. zł. Obawiam się jednak, że złapać się na to może sporo osób, o ile już się nie dały złapać.
Warto podkreślić, że organizatorzy całego przedsięwzięcia, na mój ogląd, dobrze znają przepisy i tak to wszystko poukładali, aby nikt do nich o nic nie mógł się przyczepić. Starannie zadbali, aby nie było podejrzenia iż pobierają środki w celu obciążania ich ryzykiem, co mogłoby stanowić podstawę zarzutu o prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia. Tu klient kupuje legalne ubezpieczenie, które faktycznie ma w kieszeni. Reszta jest na zasadzie dobrowolnych umów cywilnoprawnych, które nie mają znamion działania zabronionego. Obawiam się więc, że Komisja Nadzoru Finansowego, która sprawę bada, w świetle obowiązujących przepisów niczego złego zarzucić inicjatorom PayTrade nie będzie mogła. Do czasu pewnie aż wszystko się zawali a wtedy jak zwykle zrobi się larum i poszukiwanie winnego, jak to niedawno było z aferą Amber Gold.
Będę trzymał rękę na pulsie i jeżeli uda mi się dowiedzieć w sprawie czegoś nowego, na pewno Wam doniosę.

12 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Korporacje finansowe zabijają innowacyjne biznesy!!
Coraz więcej dowiadujemy się o dziłaniach niezgodnych z prawem w stosunku do nowo powstałych pośredników finanoswych. W ten sposób potężne korporację wykorzystując swój kapitał, prestiż i renome przejmują pomysły na dystrybucję produktów finansowych.
W ostatnim czasie ofiarą stała się firma PayTrade z Warszawy. Niestety w tym przypadku trafiła kosa na kamień. Okazało się, że za firmą PayTrade stoi potężna kancelaria prawna. Dzięki temu w najbliższym czasie w internecie zostaną zamieszczone nagrania demaskujące kłamstwa i oszczerstwa zarzucane firmie PayTrade.
Już dziś UOIKK skontrolował 13 zakładów ubezpieczeniowych. AXA Życie, CARDIF Polska, Aviva, COMPENSA, EUROPA, HDI-Gerling Życie, PZU Życie, ING, NORDEA Polska, WARTA, LINK4 Life, Sopockie TU na Życie ERGO HESTIA, PROAMERICA Życie TU i Reasekuracji.
Wszystkie stosują w umowach działania niezgodne z prawem.
http://finanse.wp.pl/kat,9231,title,UOKiK-posypia-sie-kary-za-polisy-na-zycie,wid,11875716,wiadomosc.html?ticaid=1f532

Unknown pisze...

No tak, tylko co to zmienia, jeżeli chodzi o model działania firmy PayTrade? Jeżeli szwajcarscy matematycy udowodnią, że biznes jest w stanie zarabiać i że elektrownie wiatrowe dadzą zysk w przewidywanym czasie, a prawnicy dowiodą, że system jest legalny, chętnie o tym napiszę. Ale póki co moja ocena PayTrade jest taka, jak w poście.

Broker Inwestycyjny pisze...

Witam

Panie Jacku co do KRS dlaczego to tak długo trwa, ponieważ nałożyły się dwie rzeczy, pierwszą z nich był okres urlopowy i tym samym KRS ( sędzia ma miesiąc urlopu) a drugą była zmiana nazwy z PTP sp. z o.o na PayTrade Polska sp. z o.o. Tym samym na Emilii Plater 53 był złożony pierwszy akt notarialny, w którym nazwa spółki była skrótem PTP sp.zo.o. Proszę sprawdzić i dowiadywać się u źródła pisząc na maila pomoc@paytrade.eu otrzyma Pan wszystkie niezbędne informacje zamiast pisać takie rzeczy. Kancelarie PayTrade Polska wezwały do zaprzestania stosowania nieuczciwych praktyk na rynku NORDEA Bank który po otrzymaniu od sądu pisma o zabezpieczenie usunął już to ze swojej strony! Takie samo pismo od sądu otrzymała NORDEA życie lecz jeszcze nie dokonali zmian, mają na to 7 dni. Tym samym jest to jasny przekaz o niszczenie nowo powstałych innowacyjnych biznesów, również jak już wspomniałem będą niebawem udostępnione nagrania, aby każdy mógł zobaczyć kto jest oszustem!!! Niebawem więcej informacji ponieważ PayTrade Polska jak i kancelarie działające ze spółką działają zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami uczciwych praktyk biznesowych w przeciwieństwie do ww firm finansowych, które bez sprawdzenia informacji zamieściły to na swoich stronach.

Unknown pisze...

Hm, czegoś nie rozumiem. PayTrade zażądała od Nordea Banku usunięcia informacji o tym, że bank ten nie współpracuje z PayTrade? Czyli rozumiem, że sprzedajecie produkty Nordea Banku. Dziwne, bo przedstawiciele tej instytucji konsekwentnie temu zaprzeczają. A poza tym wciąż nic to nowego nie wnosi do modelu działania PayTrade.

Broker Inwestycyjny pisze...

W takim razie pismak, też pracuje w piramidzie.
Ma nad sobą w piramidzie kierownika, który pozwala mu pisać różne pisadła.
Kierownik ma nad sobą w piramidzie dyrektora, który wydaje mu polecenie i kontroluje prace.
Dyrektorów w piramidzie kontroluje prezes firmy.

Jeśli Pan pisze o piramidzie w kontekście takich kolosów biznesowych jak Avon czy Amway, to reprezentuje Pan bardzo niski poziom wiedzy biznesowej.

Być może nie ma Pan większego wpływu na to co pisze, przecież otrzymywane od banków nagrody za artykuły są bardziej motywacyjne niż zwykła wiarygodność i przede wszystkim obiektywizm.
Sąd Najwyższy USA w 1975 r. uznał, iż Amway nie kwalifikuje się pod definicję nielegalnej piramidy (sprawa FTC vs. Amway 93FTC618).
Widocznie Pan "lekko nie jest na bieżąco z wydarzeniami prawnymi.

Moja gorąca prośba w imieniu wszystkich ludzi, którzy zajmują się biznesem.
Proszę przed napisaniem artykułu proszę, troszkę zagłebić się w tematykę oraz reprezentować choć odrobinkę profesjonalizmu.

Broker Inwestycyjny pisze...

PayTrade kontra Nordea!!
W ostatnim czasie w internecie huczy o sporze na lini PayTrade- Nordea.
Posiadmy już wiarygodne informację o tym co zaszło w tej sprawie.
Całe zamieszanie zaczęło się w chwili, gdy Nordea Bank na swojej stronie opublikowała ( bez porozumienia z firmą PayTrade Polska Z.O.O. w organizacji )
Komunikat ostrzegający klientów przed działalnościa z firmą PayTrade.
Dziś już wiemy, że zarząd firmy PayTrade skierował sprawę na drogę sądową.
PayTrade postanowiło dystrybuuować produkt Nordea, w tym celu odbyło się spotkanie na szczeblu dyrekcja PayTrade, a Dyrektorem Sprzedaży Pan Bogdan M.
Ów Dyrektor skierował dyrekcje PayTrade do firmy EuroPartner ( w której 49% udziałów posiada Nordea Polska), tłumacząc, że tylko od nich ten produkt można nabyć.
Zarząd PayTrade podpisał umowę na pośrednictwo finansowe produkt Nordea Efekt z firmą EuroPartner, czyli pośrednio zawarł umowę z firmą Nordea, co jest zgodne z prawem i wiele firmy w ten sposób funkcjonuje.
W ciągu kilku dni firma PayTrade zrobiła obrót na pokaźną kwotę.
Dyrektor Sprzedaży Nordea skontaktował się z PayTrade w celu gratulacji obrotu.
Po kilku dniach na stronie głównej Nordea zawiesiła komunikat o ostrzeżeniu w sprawie nawiązywania współpracy z firmą PayTrade.
Po tym komunikacie zarząd PayTrade dowiedział się od swoich klientów. Mecanas, który reprezentuje PayTrade wysłał pismo do Nordea z żądaniem wyjaśnień i przeprosin. W tym czasie firma Europartner była tak samo zaskoczona jak PayTrade.
W następnych dniach firma Nordea zastosowała brudne i niedoposzczalne chwyty mające na celu zdyskryminować fimę PayTrade i pozbawić ją wiarygodności.
Na infolini PayTrade, telemartketerzy informowali klientów PayTrade, że pieniądze nie trafiły do nich na konta, a wnioski na które wpłacali były sfałszowane, co spowodowało, że klienci wraz z firmą PayTrade postanowili wycofać własne inwestycje.
Na pismo mecenasa PayTrade wszsytkie środki klientów powróciły na ich własne rachunki. Dziwnym trafem przelew doszedł z kont Banku Nordea tytułem: zwrot składki ubezpieczeniowej ☺
Już nie bawem w internecie zostaną opublikowane nagranie z rozmów infolinii Nordea, jak także potwierdzenia przelewów klientów PayTrade.
Z tego wynika jasno, że Nordea skłamała w sprawie kont i zarzuciła PayTrade kłamliwe oskarżenia, co będzie miało swoje prawne konsekwencje.

Podsumowując, cała sytuacja pokazała jak wielkie finansowe korporacje wykorzystując swoją potęgę, prestiż, kapitał potrafią przejmować początkujące innowacyjny biznesy.
Jak mowią prawnicy w ponad 95% przypadkach nowe firmy nie podejmują „walki“ tylko ustępują ,ponieważ często nie mając środków finansowych na długą potyczkę sądową.
W całej tej sytuacji Nordea popełniła jeden błąd. Nie spodziewała się, że za firmą PayTrade stoi jedna z większych kancelarii prawnych w kraju, którą z chęcia spotka się z firmą Nordea na sali sądowej.
Na tą chwilą firma PayTrade posiada umowę na dystrybuję produktów finansowych z inną instytucją. Skan umowy pojawi się na stronie PayTrade.
Na bieżąco informajcę będą się dla Państwa pojawiać w internecie o sytuacji z Nordea, natomiast firma PayTrade w dalszym ciągu prowadzi działalność i zaprasza Państwa do biznesu.
A ja w swoim imieniu zapraszam Państwa na Webinar biznesowy, który odbywa się od poniedziłąku do piątku o 20 na stronie http://www.paytrade.eu ☺

Anonimowy pisze...

Szanowni Państwo,
W imieniu Nordea Polska Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie S.A. (dalej „Towarzystwo”) informuję, że w związku z faktem, że firma PayTrade Sp. z o.o. posługiwała się nazwą Towarzystwa, bez jego zgody oraz oferowała produkty Towarzystwa w sposób przez Towarzystwo nieakceptowany, Towarzystwo podejmuje odpowiednie kroki w celu usunięcia naruszeń, włącznie z zawiadomieniem prokuratury oraz Komisji Nadzoru Finansowego. Do czasu rozstrzygnięcia powyższych postępowań Towarzystwo powstrzyma się od dalszych komentarzy.
Jednocześnie informuję, iż z wyżej wymienionych powodów, oraz ze względu na błędy formalne we wszystkich dotychczas otrzymanych wnioskach, Towarzystwo odmówiło przyjęcia do ubezpieczenia osób pozyskiwanych za pośrednictwem systemu PayTrade oraz zwróciło kwoty zapłacone tytułem składek.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości uprzejmie proszę o kontakt pod adresem naszego biura prasowego dostępnym na stronie internetowej Towarzystwa.

Katarzyna Golińska
Rzecznik Prasowy
Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

Broker Inwestycyjny pisze...

Cieszę się, że Pani Rzecznik zabrała swój głos.
Firma PayTrade posiada umowę z firmą Europartner. ( w której Nordea posiada 49% udziałów). Czyli PayTrade zawarło z Nordea umowę pośrednią, co jest normalne na rynku. A stało się tak, ponieważ Dyrektor Sprzedaży Nordea p.Bogdan M powiedział, że produkt Nordea Efekt jest do dostępny tylko w ten sposób.
KNF oraz prokuratura została zawiadomiona przez kancelarię prawną, której właścicielem jest 100% udziałowiec firmy PayTrade.
Cieszę się, że Nordea przyznaje się do tego, że kłamała klientów mówiąc na infolinii, że konta na które klienci wpłacili nie należą do nich. Pani Rzecznik pisze, że pieniądze zostały zwrócone nagrania z infolinii za chwilkę pojawią się w sieci.
Firma PayTrade skierowała całą sytuacje na drogę sądową.
System PayTrade rozwija się coraz lepiej, a od listopada ruszają Czechy oraz Słowacja. Jeszcze raz podkreślam, że firma PayTrade ma wszystkie wymagane dokumenty, pozwalające jej dystrybuować produkty finansowe.

Anonimowy pisze...

Witam.
Broker Inwestycyjny ma rację. Dziś dostałem informację, że w fimie Nordea nie dzieje się dobrze. Jej główne produkty tj. Nordea Efekt oraz Nordea Strateg zostają wycofywany z rynku. To pewnie przez całe to zamieszanie z PayTrade.
Chodzą plotki, że Nordea ma potężne problemy z utrzymaniem się na rynku polskim, faktem jest, że masowo zamyka oddziały.
Szkoda, że postępuje niewłaściwie z pośrednikami, którzy już rozglądają się za produktami innych firm.

Unknown pisze...

Tak, na pewno. Myślę, że przez zamieszanie z PayTrade wkrótce ministrowie finansów i sprawiedliwości razem wzięci podadzą się do dymisji :)
A na poważnie to jestem przekonany, że Czytelnicy tego bloga już wyrobili sobie zdanie na temat firmy PayTrade i proponowanego przez nią systemu zarabiania pieniędzy. Odnoszę wrażenie, że osoby, które zachwalają tu PayTrade, nie doceniają inteligencji ludzi, zaglądających na tę stronę. Komentarze te publikuję tylko dlatego, że przyjąłem zasadę braku cenzury, o ile wpisy nikogo nie obrażają. Ale zwolenników PayTrade uprzedzam, że wszelkie wpisy noszące znamiona ukrytej reklamy, od tej pory będę wycinał.

agawa pisze...

Ale to nie tylko Nordea i PayTrade robią takie rzeczy.
Podobnie jest zresztą w Generali i Compensa.
Nieświadomi ludzie zainwestowali w fundusze inwestycyjne na 5 a nawet 10 lat! I co gorsze wycofanie się z takich fuduszy skutkuje utratą wpłaconych pieniędzy bo koszty zerwania funduszu są tak duże, że nie odzyskuje się wpłaconych pieniędzy, albo odzyskuje tylko marne grosze. A podpisując umowę klient nie jest o tym informawany.
Co więcej, pośrednicy otrzymują bardzo wysokie prowizje (100% pierwszej składki).
Dla chcących zainwestować proponowane są dwudniowe szkolenia przez firmy Oneinvest, Arum, EFG które obiecują szkolonym złote góry i wielkie zyski nie odkrywając przed nimi zagrożeń. Na dodatek szkolenia prowadzone są przez osoby które nie mają o tym zielonego pojęcia. Przykładem jest Pan Krzysztof P z Oneinvest który z finansami nigdy nie miał nic wspólnego.

Anonimowy pisze...

Żerowanie na naiwności ludzkiej i tworzenie piramid finansowych nie jest innowacyjnym biznesem. Wymyślony został już dawno temu.
Na szczęście KNF oraz prokuratura już się tym zajmują.