piątek, 14 września 2012

MasterCard podnosi opłaty

Trwa walka o redukcję interchange, czyli prowizji, jaką właściciele sklepów płacą od transakcji kartami. Ostatnim wydarzeniem w tej batalii była decyzja o obniżeniu prowizji przez Visę. Wcześniej dla niektórych kart debetowych zrobił to MasterCard a obniżki mają wejść w życie w styczniu przyszłego roku. Decyzje obu organizacji i tak na niewiele się pewnie zdadzą, bo wiele wskazuje na to, że kwestia wysokości interchange zostanie uregulowana ustawą a prowizja zostanie zredukowana o wiele bardziej, niż chciałyby tego organizacje płatnicze. Pytanie tylko kiedy do tego dojdzie. Ale to wszystko już milion razy zostało opisane i nie chcę robić tego po raz kolejny.
Chcę natomiast napisać o pewnej całkowicie zaskakującej decyzji, podjętej niedawno przez MasterCarda, a która po cichu ma wejść w życie już za miesiąc z kawałkiem. Dowiedziałem się o tym zupełnie przypadkiem, pracując wczoraj nad tekstem do DGP o obniżce Visy. Okazuje się, że zanim wejdzie w życie redukcja interchange dla kart debetowych MasterCarda, prowizja ta wzrośnie dla wszystkich kart z logo tej organizacji, wydawanych firmom. W sytuacji gdy NBP, Ministerstwo Finansów i handlowcy sięgają po wszelkie możliwe narzędzia, by koszty obsługi kart zmniejszyć, MasterCard śmiejąc się im prostu w oczy, podwyższa prowizję. To racja, że karty biznesowe stanowią zdecydowaną mniejszość w portfelach Polaków. Ale takie zagranie MasterCarda wygląda wręcz na prowokację. Wydaje się, że firma ta nie wierzy, iż regulację ustawową interchange uda się wprowadzić w życie szybko. Pewnie ma nadzieję, że potrwa to miesiące może kwartały, a w tym czasie uda jej się zdobyć kolejny kawałek rynku. Jasnym jest przecież, że banki chętnie będą wydawać jej karty, skoro będą mogły zarobić na tym więcej niż na wydawnictwie plastików Visy.
Przy okazji potwierdzania informacji o podwyżce MasterCarda, jego szef w Polsce wpuścił mnie w maliny. Niechętnie, ale przyznał, że podwyżka wchodzi w życie 1 listopada argumentując przy tym, że to dostosowanie stawek do prowizji, jakie obowiązują dla biznesowych kart Visy. Obecnie stawki MasterCarda to 1,7 proc. Podwyżka ma wynieść 0,2 proc., czyli prowizja wzrośnie do 1,9 proc. I rzeczywiście w przypadku niektórych kart biznesowych Visy występuje stawka 1,9 proc. Ale to tylko niewielka część portfela Visy. Większość plastików z jej logo wydawanych firmom ma prowizję taką samą, jak karty przeznaczone dla klientów indywidualnych, czyli 1,6 proc.

Brak komentarzy: