czwartek, 20 września 2012

Mają dość MasterCarda i Visy

Organizacje płatnicze, takie jak Visa i MasterCard, przy udziale operatorów telefonii komórkowej, chcą nam wmówić za wszelką cenę, że najbliższym etapem rozwoju płatności bezgotówkowych jest technologia NFC, zakładająca integrację karty bankowej z kartą SIM i umieszczenie jej w odpowiednim smartfonie. Upowszechnienie się technologii zbliżeniowej zakonserwuje obecny stan rzeczy, w którym to światem płatności bezgotówkowych rządzą dwie firmy. Ich oligopol skutkuje wysokimi cenami dla wszystkich, którzy z ich usług muszą korzystać. Nic z tym jednak nie można zrobić, bo pozycja Visy i MasterCarda jest niezwykle silna. Jak bardzo niech świadczy choćby walka o obniżenie interchange w Polsce, podczas której nawet Narodowy Bank Polski musiał uznać swoją niższość.
Ale jest pomysł jak to zmienić. Jego autorzy zadali sobie proste pytanie: po co, aby wybrać pieniądze z bankomatu czy zapłacić w sklepie, potrzebna jest karta? Po to, aby udowodnić, że osobą, która chce to zrobić jest Jan Kowalski czy Stefan Nowak. Dokładnie na tej samej zasadzie na miejscu zbrodni zbiera się odciski palców, by potencjalnemu mordercy udowodnić, że tam był w momencie, gdy popełniono przestępstwo. O ile jednak odcisk palca jest niepowtarzalny, to metodę identyfikacji opartej na liniach papilarnych można oszukać. Twórcy technologii nazywanej identyfikacją biometryczną deklarują, że ich rozwiązanie jest o wiele bezpieczniejsze. Nawet obcięcie palca i przyłożenie do odpowiedniego czytnika nie pozwoli oszukać systemu, bo czujnik wykryje brak obiegu krwi. Ich zdaniem biometria ma szansę wyprzeć z rynku wszystkie karty, aplikacje płatności mobilnych na komórkach czy nawet technologię NFC. Po pierwsze dlatego, że jest wygodniejsza w użyciu dla klienta - wybierając się do sklepu nie trzeba targać ze sobą gotówki, portfela a nawet komórki. Po drugie - pozwala ominąć duopol organizacji płatniczych, co nie jest bez znaczenia np. dla operatorów bankomatów czy banków.
Bankowcy już od dłuższego czasu romansują z biometrią. Od kilku lat działają bankomaty wykorzystujące tę technologię. W Polsce ma je kilka banków spółdzielczych. Natomiast wczoraj BPH ogłosił uruchomienie pierwszego oddziału bankowego, w którym identyfikacja klienta odbywa się w technologii biometrycznej. Od przyszłego roku BPH ma zamiar instalować czytniki biometryczne także w swojej sieci bankomatów, liczącej ok. 400 urządzeń. Jak udało mi się dowiedzieć, biometrię w swoich bankomatach już w przyszłym roku zaczną instalować także Eurobank i Credit Agricole. Mało tego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby czytniki wzorców biometrycznych instalować w terminalach do płatności w sklepach. Jak powiedział mi jeden z szefów firmy Wincor Nixdorf, która zajmuje się serwisem terminali m.in. dla właściciela marki Polcard, przeszkodą są na razie ceny takich czytników - ok. 2 tys. zł. Ale koszty te prędzej czy później spadną. Wtedy nie będzie przeszkód, by w sklepach znalazły się urządzenia do rozpoznawania wzorców biometrycznych. A w tym układzie żadne karty, czeki czy telefony z funkcją NFC, nie będą potrzebne.
Zdaję sobie sprawę, że na razie brzmi to jak futurologia. Ale przy okazji wczorajszej prezentacji w oddziale BPH rozmawiałem ze specjalistami odpowiedzialnymi za wdrażanie technologii biometrycznej. Przekonują, że niektóre środowiska mają już naprawdę dość Visy i MasterCarda. Wśród nich pojawienie się rozwiązania umożliwiającego ominięcie organizacji płatniczych, jest witane z otwartymi rękami. Problemem są koszty i przekonanie ludzi, że biometria jest bezpieczna. W tym kontekście wcale nie jest pewne, czy NFC zastąpi wkrótce tradycyjne karty bankowe. Nie dziwię się zatem, że inżynierowie z firmy Apple nie zdecydowali się na umieszczenie w infrastrukturze swojego najmłodszego dziecka, czyli w iPhonie 5, modułu NFC. Oni nie robią nic na rybkę, a wszystkie ich decyzje są starannie przemyślane. Być może doszli do wniosku, że technologia zbliżeniowa na sukces wcale nie jest skazana. Pytanie tylko co będzie w stanie z nią wygrać. Biometria?

Brak komentarzy: