wtorek, 18 listopada 2014

5 banków, w których kartę możesz mieć całkiem bez opłat


Nordea Bank Polska ostatecznie znika z naszego rynku a wraz z nim konto Ulubione. Wspominam o tym dlatego, że w ostatnim czasie był to jeden z niewielu rachunków, za którego prowadzenie oraz używanie wydanej do niego karty nie pobierano prowizji.

Ale bez obaw, na rynku wciąż można znaleźć banki, w których z debetówki i rachunku można korzystać bezpłatnie. Mało tego, ostatnio pojawiły się nowe tego typu oferty. Zdaniem kilku specjalistów, z którymi ostatnio rozmawiałem, wkrótce będzie ich więcej, co będzie można uznać za nowy trend w bankowości detalicznej. Choć wydawać się to może herezją trend ten ma być odpowiedzią banków na niskie stopy. Kierować nimi ma następująca logika: skoro kurczą się przychody z depozytów pozyskajmy ich więcej, by spadek stóp rekompensować masą. A nie ma przecież tańszego depozytu niż osad na ROR-ach. „Darmowość” ma zachęcać do przenoszenia kont z konkurencyjnych banków.


Nie wiem, czy to rozumowanie da się obronić, ale pojawienia się ostatnio kilku darmowych rachunków pominąć milczeniem nie można. Mam na myśli Konto Godne Polecenia w BZ WBK i Konto Osobiste w Orange Finanse. Wspomnieć także należy o zmianie strategii w Banku Pocztowym, który po roku eksperymentów z prowizjami za rachunki wycofał się z nich, pozostawiając tylko opłatę za nieaktywną kartę.

Orange Finanse oferuje aplikacje na iOS i Androida. W przyszłości będzie też dostępne rozwiązanie na Windows Phone, ale na razie nie jest określone kiedy to się stanie. http://opieniadzachpopolsku.blogspot.com/2014/11/orange-finanse-na-windows-phone-jeszcze.html

Ci z moich czytelników, którzy preferują korzystanie z kont popularnie zwanych „za zero”, wkrótce mogą więc mieć w czym przebierać. Na razie, o ile nie pominąłem któregoś banku, znajdą ich pięć. Oczywiście są wśród nich wspomniane już wyżej BZ WBK i Orange Finanse. W tym drugim banku rachunek można założyć całkowicie zdalnie, aktywując go przelewem z innej instytucji. BZ WBK wciąż każe odwiedzać swój oddział bądź przyjmować kuriera z umową do podpisania.

Serwis internetowy oraz bankowość mobilna BZ WBK zyskały ostatnio sporo nowych klientów. http://opieniadzachpopolsku.blogspot.com/2014/11/85-proc-klientow-byego-kredyt-banku-juz.html

Za pośrednictwem internetu bezpłatny rachunek z darmową debetówką można też założyć w Meritum Banku i T-Mobile Usługi Bankowe. W Volkswagen Bank Direct będzie konieczna wymiana papierowych dokumentów.

Ciekaw jestem Waszej opinii na temat możliwość pojawienia się trendu, o którym piszę. Zachęcam do komentowania. Mam też nadzieję, że zagłosowaliście już w najnowszej ankiecie na blogu. Jeżeli nie, to musicie to koniecznie nadrobić. Zajmie Wam to jedynie chwilkę. Sonda znajduje się u góry po prawej stronie.

Fot. na licencji CC

2 komentarze:

Tomasz Bełza pisze...

Sam korzystam z kont w kilku bankach i nie wyobrażam sobie na dzień dzisiejszy by bank pobierał jakąkolwiek prowizję za prowadzenie i kartę. Przecież logicznym jest że banki obracają naszymi pieniędzmi i korzystają na płatnościach kartami - więc powinny zacząć starać się oferować coraz więcej klientom.
Dzięki za rzeczowy wpis, pozdrawiam!

Karol pisze...

A jednak są takie wyjątki.. SGB! Mam w tym banku konto od kilkunastu lat i choć zawsze pobierali opłatę za prowadzenie konta to w tym roku przeszli chyba samych siebie. Opłata miesięczna za prowadzenie konta - 5 zł, ale to nic bo znalazłem jeszcze jedną - opłata za elektronicznych dostęp do konta - 5 zł!! Ja rozumiem taką opłatę gdzieś z kilkanaście lat temu ale w 2014 roku? Porażka, trzymam to konto do końca roku i likwiduję..