niedziela, 2 listopada 2014

Pierwsze dane na temat akceptacji kart w Biedronce

Kilka dni temu Jeronimo Martins, portugalski właściciel największej w Polsce sieci handlowej, opublikował wyniki finansowe za okres od lipca do września. Czekałem na nie z niecierpliwością bo III kwartał tego roku był pierwszym w historii sieci, w którym większość jej placówek przyjmowała już płatności kartami. Ciekaw więc byłem jak dużo klientów Biedronki zaczęło ich używać.

Instalację terminali w pierwszych sklepach Biedronka rozpoczęła już w czerwcu. Mogliście się o tym dowiedzieć jako pierwsi z mojego bloga. Pisałem o tym tutaj: http://opieniadzachpopolsku.blogspot.com/2014/06/w-biedronkach-juz-przyjmuja-karty.html

Niestety, w opublikowanych dokumentach finansowych nie znalazłem zbyt wiele informacji na ten temat. Zamieszczono tam jedynie krótką wzmiankę, że rozpoczęcie akceptacji kart pomogło w odnotowaniu wzrostu ilościowego sprzedaży. Marne to pocieszenie dla spółki, bo wartościowo sprzedaż spadła. Można jedynie się domyślić, że zarząd wnioskuje, iż gdyby nie karty, spadek byłby jeszcze większy.

O tym, jak dużo klientów sieci zrezygnowało z gotówki świadczyć mogą natomiast zdawkowe informacje przekazywane przez polskie banki. Na przykład ING donosi, że w III kw. wzrost transakcji bezgotówkowych jego kartami był znacznie większy niż w poprzednich okresach. A to może sugerować, że na rynku pojawił się jakiś dodatkowy impuls za to odpowiedzialny. Z kolei przedstawiciel mBanku twierdzi, że w krótkim czasie po rozpoczęciu akceptacji w Biedronce stała się ona miejscem, w którym klienci tej instytucji płacą kartami najczęściej.

Dane z tych dwóch banków nie muszą być oczywiście miarodajne dla całego rynku. Zarówno mBank jak ING mają nadreprezentację klientów z ośrodków miejskich, którzy z kart korzystają pewnie częściej niż osoby z mniejszych miejscowości.

Wszystko to jednak gdybanie. Dokładnymi danymi dysponują właściciel sieci oraz Bank Pekao, który dostarcza mu terminale. Niestety, obie instytucje na razie odmawiają danych na temat wartości i liczby transakcji realizowanych kartami w Biedronkach. Być może zostaną one opublikowane za kilka tygodni. Więcej na ten temat możecie przeczytać jutro w Dzienniku Gazecie Prawnej w analizie, przygotowanej wspólnie z moją redakcyjną koleżanką.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w II kwartale tego roku zarówno wartość jak i liczba transakcji bezgotówkowych wzrosła o kilkadziesiąt procent. Pisałem o tym tutaj: http://opieniadzachpopolsku.blogspot.com/2014/10/niesamowity-wzrost-transakcji-kartami.html

Zdjęcie: JMP

1 komentarz:

doityour pisze...

Cała akcja z biedrą jest kosmiczna..