czwartek, 13 listopada 2014

Blik już w styczniu będzie w aplikacjach sześciu banków

Podczas kończącego się dziś Kongresu Bankowości Detalicznej miałem przyjemność prowadzić debatę na temat perspektyw dla płatności mobilnych w naszym kraju. Wśród prelegentów byli m.in. Tomasz Niewiedział, przewodniczący rady nadzorczej Polskiego Standardu Płatności oraz prezes tej spółki – Adam Malicki. Debata zbiegła się w czasie z udzieleniem przez bank centralny zgody na prowadzenie przez PSP systemu płatności mobilnych Blik. W związku z tym duża część dyskusji toczyła się wokół PSP oraz jego najbliższych planów. 

 
O wczorajszej zgodzie na prowadzenie Blika pisałem tutaj:

W trakcie rozmowy padło kilka ciekawych informacji. Chyba najważniejszą z nich jest deklaracja złożona przez Tomasza Niewiedziała, że już w styczniu moduł do płatności mobilnych Blik znajdzie się w aplikacjach wszystkich banków, biorących udział w projekcie PSP. Zatem już za kilka tygodni z Blika skorzystać będą mogli klienci Aliora, BZ WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku, Millennium i PKO BP. W dalszej kolejności będą podłączane następne instytucje, m.in. Euro Bank, BNP Paribas, Getin Noble Bank. Umowę partnerską z PSP podpisały już także Credit Agricole i Idea Bank. Oba nie mają jednak jeszcze własnej aplikacji. Prawdopodobnie więc klienci tych instytucji na Blika będą musieli poczekać nieco dłużej.

Wczoraj PSP oficjalnie pokazał również logo Blik. Mam nadzieję, że to wiecie, ale jeżeli nie to przypominam, że na moim blogu mogliście już widzieć je kilka dni temu, jako pierwsi w sieci. Pisałem o tym tutaj: http://opieniadzachpopolsku.blogspot.com/2014/11/oto-logo-systemu-patnosci-mobilnych-blik.html

Innym ciekawym newsem wyłapanym podczas dyskusji było stwierdzenie Adama Malickiego, że wkrótce sieć akceptacji nowego systemu płatności zostanie poszerzona o terminale First Data Polska, do której należy marka Polcard. Obecnie to drugi pod względem liczby terminali agent rozliczeniowy w Polsce. Największym jest eService, który już wcześniej zadeklarował akceptację Blika. Obaj agenci mają ok. połowy polskiego rynku terminali.

To na razie tyle, ale to jeszcze nie koniec newsów z kongresu. Wkrótce kolejny wpis, który szczególnie może zainteresować użytkowników kart Visa. Zajrzyjcie więc tutaj za kilka godzin.

Mam też nadzieję, że zagłosowaliście już w najnowszej ankiecie na blogu. Jeżeli nie, to musicie to koniecznie nadrobić. Zajmie Wam to jedynie chwilkę. Sonda znajduje się u góry po prawej stronie.

Fot. PSP

Brak komentarzy: