poniedziałek, 24 listopada 2014

11 banków, które pozwalają płacić naklejkąOd kilku tygodni w ramach prywatnych testów korzystam z usług Orange Finanse. Mam m.in. ich minikartę zbliżeniową, którą nakleiłem na swojego smartfona. Nie uszło to uwadze moich znajomych, którzy też chcieliby takie mieć, ale nie mogą bo ich banki nie oferują zbliżaków-naklejek. Wydawało mi się to dziwne, bo miałem wrażenie, że dziś taka oferta to standard. Postanowiłem więc sprawdzić, od których instytucji można dostać minikartę oraz ile to kosztuje.

Z aplikacji Orange Finanse mogą dziś korzystać użytkownicy urządzeń firmy Apple oraz posiadacze smartfonów z systemem Android. Natomiast użytkownicy aparatów z Windows Phone muszą uzbroić się w cierpliwość. http://opieniadzachpopolsku.blogspot.com/2014/11/orange-finanse-na-windows-phone-jeszcze.html

Na moją ankietę z pytaniami w tej sprawie odpowiedziały 24 największe banki komercyjne działające na naszym rynku. Przyklejane zbliżaki oferuje 11 z nich. Oprócz wspomnianego Orange Finanse są to, w kolejności alfabetycznej: Alior, BGŻ, BZ WBK, Citi Handlowy, Getin Noble, ING, Millennium, PKO BP, Raiffeisen Polbank i T-Mobile Usługi Bankowe.

Naklejkę zupełnie za darmo, a więc bez opłat za wydanie oraz użytkowanie, oferują Citi, Orange i Raiffeisen. W Aliorze kosztuje to 15 zł, z wyjątkiem Konta Wyższej Jakości, którego właściciele dostają zbliżaka gratis. Tak samo jak użytkownicy Konta Godnego Polecenia w BZ WBK. Korzystający z innych rachunków w tym banku płacą za naklejkę 3 zł miesięcznie. W PKO BP minikartę można otrzymać do rachunku Dla Młodych, Platinum oraz Junior. W przypadku dwóch pierwszych wydanie jest bezpłatne, ale obsługa miesięczna kosztuje symboliczne 39 groszy. Natomiast w przypadku Juniora użytkowanie jest bezpłatne, za to wydanie to koszt 15 zł.

BGŻ naklejki wprowadza do oferty właśnie teraz, w związku z tym organizuje promocję. Wszyscy klienci, którzy wyrażą chęć korzystania z tego instrumentu do końca lutego przyszłego roku, będą mogli to robić bezpłatnie przez pół roku. Normalnie kosztować będzie to 1 zł miesięcznie a wydanie jest darmowe. W Getinie obsługa jest bezpłatna ale trzeba ponieść koszt wydania w wysokości 10 zł. W Śląskim minikartę można używać bezpłatnie, ale najpierw płaci się 15 zł. Choć trzeba zaznaczyć, że do końca bieżącego roku jest promocja, w ramach której wydają zbliżaki bezpłatnie. W T-Mobile kosztuje to 15 zł. Natomiast Millennium wydaje naklejki za 25 zł, ale jedynie do kredytówek
  
Pamiętajcie, że choć zbliżak naklejony na telefon potrafi w znakomity sposób zrekompensować brak płatności mobilnych w postaci aplikacji, to nie zawsze będzie działać, jak dzieje się w przypadku mojego. Specjaliści z Orange Finanse mówią, że funkcjonowanie anteny zbliżeniowej, zainstalowanej w karcie-naklejce, może np. zakłócić metalowa obudowa telefonu (mój aparat akurat taką ma). W niektórych wypadkach naklejka może też nie zadziałać prawidłowo jeśli w urządzeniu, na którym jest przyklejona, wbudowana jest antena zbliżeniowa NFC. Przy czym wiele zależy do tego, czy moduł NFC jest aktywny. Jeśli użytkownik nakleił nakleję na telefon, w którym dodatkowo używa karty NFC umieszczonej na SIM komórki, to faktycznie terminal wykryje dwie karty. Pracę terminala może też zakłócić wykorzystywanie przez użytkownika innej usługi niepłatniczej NFC.

Już w styczniu klienci sześciu dużych polskich banków dostaną do dyspozycji możliwość korzystania z płatności mobilnych Blik. http://opieniadzachpopolsku.blogspot.com/2014/11/blik-juz-w-styczniu-bedzie-w.html

Fot: ING

5 komentarzy:

Perley pisze...

Wreszcie.. rewelka, cieszę się że idą z duchem czasu!

Anonimowy pisze...

Czy w Orange Finanse platnosci naklejka obciążone sa jakims limitem ? Czy jest to tak jak w przypadku platnosci zbliżeniowych karta, ze powyżej 50zl podaje się dodatkowo pin ?

Jacek Uryniuk pisze...

Transakcje naklejką OF do 50 zł mogą być dokonywane bez autoryzacji kodem PIN. W przypadku płatności powyżej tego limitu trzeba podać ten kod. Te zasady obowiązują dla wszystkich kart zbliżeniowych w Polsce. Dla kart wydanych przez banki działające w innych krajach limity są inne. Poza tym część transakcji na mniejsze kwoty może być autoryzowana offline, co znaczy, że będą one przebiegać szybciej.

Edmund pisze...

Jak już trafiłem na taki artykuł to mam pytanie bo mam konto z T-Mobile UB czyli wczesniej Alior Sync i mam problem bo coś mi nie działa naklejka, jak przykładam do terminala to wyświetla komunikat, przyłóż jedną kartę czy cos w tym stylu, ktoś ma jakiś pomysł, albo miał to samo ?

Jacek Uryniuk pisze...

Prawdopodobnie chodzi o to, że ma Pan telefon z funkcją NFC a terminal czyta Pana urządzenie, jako drugą kartę.