czwartek, 16 października 2014

Twitter wprowadza płatności między użytkownikami


Ten serwis nie ma w Polsce zbyt wielu użytkowników. Nazbierałoby się ich być może kilkaset tysięcy, głównie polityków, dziennikarzy i zaangażowanych. Ale na świecie to medium społecznościowe drugie po Facebooku. Dlatego ogłoszenie przez ten serwis wprowadzenia płatności jest dużym wydarzeniem. Projekt wdrożył właśnie jeden z francuskich banków.

O tym, jak wygląda transfer pieniędzy za pomocą Twittera napisał niedawno Michał Kisiel w serwisie Bankier.pl. Aby wysłać środki wystarczy zarejestrować się poprzez stronę internetową Twittera lub aplikację mobilną tego serwisu. Użytkownik musi też podpiąć swoje konto w portalu z kontem w specjalnej usłudze S-Money, a następnie wprowadzić dane karty płatniczej. Od tej pory może wysyłać pieniądze za pomocą tweetów.

Każda płatność wymaga wysłania wiadomości w następującym formacie: „@SmoneyFR #envoyer kwota € @odbiorca”. Transakcję potwierdza się dodatkowo kodem. Odbiorca, jeśli nie jest zarejestrowany w usłudze, musi założyć konto. Transfer środków jest bezpłatny. Za jego pomocą można także organizować zbiórki lub płacić za towary i usługi.

Wprowadzając płatności między osobami fizycznymi Twitter dołącza do dość dużego grona podmiotów, które już je mają. Wspomnę tylko o Facebooku czy PayPalu. Wkrótce pojawi się kilka kolejnych rozwiązań w tym segmencie. Nad aplikacją, służącą do przesyłania pieniędzy pomiędzy klientami indywidualnymi pracuje np. Visa. Również przedstawiciele Polskiego Standardu Płatności, który lada tydzień ma u nas ruszyć, zapowiedzieli, że będzie on oferował podobną funkcjonalność.

PSP już wkrótce ma wystartować. Właśnie ukształtowała się rada nadzorcza tej spółki: http://opieniadzachpopolsku.blogspot.com/2014/10/zmiany-we-wadzach-polskiego-standardu.html

Tak wielkie zainteresowanie instytucji finansowych usługami polegającymi na przesyłaniu kasy między osobami każe przypuszczać, że klienci polskich banków większość swojego wolnego czasu poświęcają na transferowanie pieniędzy do znajomych. A przecież wszyscy wiemy, że tak nie jest. 

Oczywiście każdemu z  nas pewnie zdarzyła się sytuacja, że nie miał gotówki a musiał oddać koledze 5 zł, pożyczone wcześniej np. na zakup kanapki w pracy. Ale to raczej jakieś pojedyncze przypadki a nie codzienność. Poza tym czy fakt, że dana instytucja oferuje łatwe przelewanie pieniędzy do znajomych jest wystarczającym powodem, aby stać się jej klientem? Wydaje mi się, że nie. A to sugeruje, że te tzw. płatności P2P to bardziej element polityki marketingowej firm, niż faktyczna wartość dla użytkowników.

Korzystając z bankowości w internecie i komórce musicie uważać. Czyha na was coraz więcej zagrożeń. O niektórych z nich możecie jeszcze nie wiedzieć. Poczytajcie więc o nich tutaj: http://opieniadzachpopolsku.blogspot.com/2014/09/trzy-nowe-zagrozenia-czyhajace-na.html

Przypominam, że wciąż można zagłosować w najnowszej ankiecie na moim blogu. Im więcej z was weźmie w niej udział, tym wyniki będą bardziej miarodajne. Poświęćcie więc sekundę na oddanie głosu. Ankieta znajduje się u góry strony, po prawej.

Grafika na licencji CC

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witam ciekawa opcja :)
Ale czy wiadomo coś czy jak ja posiadam środki i z karty prześlę pieniądze swojej to druga osoba musi posiadać konto aby odebrac te pieniądze czy wystarczy że np. ktoś z jej rodziny posiada- poda nr konta i przeleje sobie otrzymaną kasę ?

Unknown pisze...

Odbiorca musi założyć konto w systemie. Co później zrobi z pieniędzmi to już jego sprawa...

Czisetr pisze...

bardzo fajne :D