środa, 15 października 2014

Zmiany we władzach Polskiego Standardu Płatności



Wczoraj odbyło się pierwsze posiedzenie nowej rady nadzorczej w spółce Polski Standard Płatności, która buduje lokalny system płatności mobilnych. Z moich informacji wynika, że podczas posiedzenia nie podjęto żadnych ważnych decyzji. Wydarzeniem wartym odnotowania jest jednak samo to, że rada się ukonstytuowała. Jej przewodniczącym został Tomasz Niewiedział, który w PSP reprezentuje Bank Zachodni WBK. Tym samym Niewiedział zrezygnował z zasiadania w zarządzie PSP. Zarząd pozostaje dwuosobowy z prezesem Adamem Malickim na czele i wiceprezesem Grzegorzem Długoszem.

Płatności mobilne to dziś jeden z najgorętszych tematów w branży. Biorą się za niego nie tylko banki. O pomyśle firmy Apple na płacenie komórkami możecie przeczytać tutaj: http://opieniadzachpopolsku.blogspot.com/2014/09/apple-pay-moze-odmienic-patnosci-mobilne.html

Natomiast w radzie, oprócz przedstawiciela BZ WBK, zasiada jeszcze pięć osób, które reprezentują pozostałych akcjonariuszy. I tak z ramienia PKO BP jest Jakub Grzechnik, dyrektor odpowiedzialny w tym banku za bankowość mobilną i internetową, Ricardo Campos, szef bankowości elektronicznej w Millennium, Tomasz Gubała, dyrektor odpowiedzialny za rozwój bankowości detalicznej w mBanku, Mateusz Poznański, odpowiedzialny m.in. za rachunki i płatności w ING Banku Śląskim oraz Celina Waleśkiewicz, szefowa bankowości elektronicznej w Aliorze.

Tymczasem PSP wciąż oczekuje zgody Narodowego Banku Polskiego na prowadzenie systemu płatności. Władze spółki już od kilku tygodni informują, że lada moment spodziewają się pozytywnej decyzji ze strony NBP. Zgody jednak wciąż nie ma, choć ustawowy termin na jej wydanie już minął. Najwyraźniej więc bank centralny prosił PSP o uzupełnienie dokumentacji, co pozwala mu ten termin wydłużyć. Z moich informacji wynika, że NBP miał wątpliwości co do ostateczności rozrachunku dla transakcji wykonywanych przy pomocy oferowanego przez PSP systemu. Chodzi o gwarancje w sytuacji, gdy transakcja została zainicjowana, środki z rachunku klienta zniknęły, ale z jakiegoś powodu nie dotarły na konto odbiorcy. Ponoć problem już rozwiązano, nie wiem jednak w jaki sposób. Zapewne dowiemy się o tym już niedługo.

Dzięki PSP banki będą mogły zrekompensować sobie część ubytku przychodów spowodowanych regulacją prowizji interchange. Wkrótce Sejm zajmie się kolejną ustawą w tej sprawie: http://opieniadzachpopolsku.blogspot.com/2014/10/jest-projekt-nowej-ustawy-o-interchange.html

Zdjęcie: PKO BP

1 komentarz:

Juro pisze...

wg mnie bardzo fajne jest płatność mobilna, korzystam z takiej funkcji poniekąd - z MyWallet coś na tej zasadzie to chyba działa, fajna sprawa :)