wtorek, 2 grudnia 2014

Płatności mobilne od Visy ruszają w Banku Śląskim



Klienci ING Banku Śląskiego czekali na ten dzień bardzo długo, ale wreszcie się doczekali: od teraz mogą już płacić zbliżeniowo swoimi telefonami. To pierwsze w Polsce wdrożenie płatności w tzw. modelu simcentrycznym, dostarczone przez Visę. W tym układzie dane karty płatniczej są zapisane w bezpiecznym miejscu na karcie SIM telefonu komórkowego.


Aby móc płacić komórką zbliżeniowo klient Śląskiego musi być jednocześnie abonentem sieci Orange, która współpracuje z bankiem przy tym projekcie. Ponadto musi dysponować telefonem wyposażonym w antenę NFC umożliwiającą bezprzewodową komunikację aparatu z terminalem w sklepie oraz wystąpić o specjalną kartę SIM, na której będą zapisane dane potrzebne do wykonywania transakcji. Można ją zamówić za pomocą bankowości mobilnej lub poprzez serwis internetowy. Visa informuje, że moduł płatniczy został zintegrowany z aplikacją banku a w celu dokonania transakcji nie ma konieczności uruchamiania oprogramowania. Wystarczy aktywować komunikację NFC.

Visa start płatności w modelu simcentrycznym zapowiadała od co najmniej dwóch lat, kiedy podobne rozwiązanie wprowadził MasterCard. Przypomnę, że od jesieni 2012 roku kartami tej organizacji mogą płacić mobilnie klienci mBanku, Raiffeisen Polbanku i Getinu. Później dołączyli do nich także użytkownicy kart w Euro Banku czy Aliorze. Z MasterCardem współpracują przy tym sieci T-Mobile i Orange. Niedawno dowiedziałem się, że organizacja prowadzi zaawansowane rozmowy w tej sprawie również z Plusem.


Ale jak dotąd płatności mobilne NFC nie cieszą się u nas zbyt dużą popularnością. Kart umożliwiających korzystanie z niego wydano już kilkaset tysięcy, ale aktywnych jest kilka, może kilkanaście tysięcy. Moim zdaniem to dlatego, że zbyt dużo warunków trzeba spełniać, by móc w ten sposób płacić. Wydaje mi się więc, że mobilne NFC ma na razie małe szanse na upowszechnienie się, zwłaszcza, że jest rozwiązanie lepsze. Mówię o płatnościach mobilnych z danymi karty przechowywanymi w chmurze obliczeniowej, tzw. HCE. W tym wypadku, aby umożliwić płatności mobilne telefonem nie potrzeba współpracy z telekomem. Visa jest jak na razie liderem w pracach na tym pomysłem. Udało się jej uruchomić płatności w tym modelu w Hiszpanii i na Słowacji a w Polsce pracuje nad tym z BZ WBK. Ogłoszone dziś wdrożenie mobilnego NFC w Śląskim trudno więc zinterpretować inaczej, jak poligon doświadczalny przed uruchomieniem HCE. Zwłaszcza, że przy okazji Visa poinformowała iż Śląski także pracuje z nią nad płatnościami mobilnymi wykorzystującymi chmurę.

Ostatnie poczynania sprawiają wrażenie, jakby Visa wyprzedziła MasterCarda w pracach nad HCE. Z moich informacji wynika, że ten drugi również intensywnie rozwija swój projekt w tym obszarze a jego prezentacja jest już bliska. Dat na razie nikt nie podaje.
Fot. na licencji CC

Brak komentarzy: